Hatha Joga to ścieżka jogi, która zawiera:
- Asany (pozycje jogi)
- Pranajamy (ćwiczenia oddechowe)
- Krije (ćwiczenia oczyszczające)
- Mudry (ułożenie palców u dłoni w celu kierowania energii witalnej)
- Bandhy (zaawansowane techniki, używane podczas ćwiczeń oddechowych i nie tylko)
Regularna praktyka Hatha Jogi oczyszcza ciało i dodaje energii witalnej. Zwiększenie cyrkulacji krwi (co jest głównym celem aktywności fizycznej) odbywa się poprzez użycie grawitacji i trzymanie nieruchomo pozycji przez jakiś czas, w zależności od pozycji.
Każda praktyka powinna być zakończona końcowa relaksacją, by zintegrować pobudzenie całego systemu.
W praktyce stymulowane są wszystkie układy. Kostny, mięśniowy, nerwowy, krwionośny, hormonalny, limfatyczny, oraz trawienny.
Jednym z najważniejszych aspektów tej praktyki jest fakt, że po ćwiczeniach nie potrzebujemy się regenerować. Wręcz przeciwnie, praktyka sprawia, że z jednej strony ciało staje się mocniejsze, bardziej sprawne, oraz zregenerowane. po praktyce czujemy, że mamy więcej energii i spokojniejszy umysł.
Wszystko za sprawą połączenia (słowo joga znaczy łączyć) pracy ciałem z oddechem i umysłem.
Dlatego podczas ćwiczeń nie ma muzyki, a na końcowej relaksacji jest minimum światła. Wszystko po to by zminimalizować bodźce rozpraszające naszą uwagę.
Samo słowo Hatha Joga odnosi się do harmonizowania prawej i lewej strony naszego ciała. HA – oznacza słońce i koresponduje z prawym nozdrzem (rozgrzewającym), a ono z lewa półkulą mózgową, ta z kolei z prawą stroną ciała.
I na odwrót THA – oznacza księżyc, korespondujący z lewym nozdrzem (ochładzającym)…
Różne style jogi sprowadzają się mniej lub bardziej do nadrzędnej grupy Hatha Jogi.